WARUNKI KLIMATYCZNE
Powiat bytowski leży w północnej części regionu pomorskiego, w którym klimat kształtowany jest w dużym stopniu pod wpływem Morza Bałtyckiego. W następstwie ścierania się wpływów klimatu morskiego i kontynentalnego, klimat charakteryzuje zmienność warunków pogodowych. Dominacja klimatu morskiego kształtuje pogodę raczej łagodną, wilgotną, bez ostrych wahań temperatury. Lata bywają chłodne a zimy ciepłe. Klimat jest chłodniejszy niż w Polsce centralnej (średnia temperatura roku wynosi 6-7ºC), a ilość opadów wyższa (średnia roczna suma opadów 650-750 mm). Okres wegetacyjny jest krótszy i wynosi do około 180 dni.
POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE I ADMINISTRACYJNE
Powiat Bytowski leży na południowo-zachodnim skraju województwa pomorskiego. Od północy graniczy z powiatami słupskim i lęborskim, od wschodu kartuskim i kościerskim, od południa z chojnickim i człuchowskim, a od zachodu z należącymi do województwa zachodniopomorskiego powiatem koszalińskim i szczecineckim. W podziale na regiony fizycznogeograficzne (wg Kondrackiego) powiat bytowski leży w obrębie podprowincji Pojezierzy Południowiobałtyckich, przede wszystkim w części Pojezierzy Południowopomorskich - mezoregiony: Wysoczyzny Polanowskiej i Pojezierza Bytowskiego. Południowo-wschodni fragment powiatu należy do Pojezierzy Południowopomorskich – mezoregion Równiny Charzykowskiej.
RZEŹBA TERENU
Rzeźbę terenu kształtują utwory młodoglacjalne, dzięki którym krajobraz powiatu bytowskiego jest bardzo atrakcyjny. Centralna i południową część powiatu zajmuje Pojezierze Bytowskie, które graniczy od wschodu z Pojezierzem Kaszubskim, a od południowego wschodu z sandrową Równiną Charzykowską w dorzeczu Brdy. Pośrodku jest przecięta doliną górnej Wieprzy. Wzgórza morenowe w wielu miejscach przekraczają 200 m n.p.m., kulminując w Siemierzyckiej Górze (256 m n.p.m.). Cechą szczególną Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Bytowskiego 2010/11 Pojezierza Bytowskiego jest największa w Polsce koncentracja torfowisk wysokich i przejściowych zajmujących powierzchnię 7 000 ha (6% zasobów krajowych) oraz jezior lobeliowych.
Wysoczyzna Polanowska rozciągająca się między Pojezierzem Bytowskim a Wysoczyzną Damnicką i doliną rzeki Łupawy wznosi się z południowego zachodu na północny wschód. Wysoczyznę przecinają ponadto rzeki: Grabowa, Wieprza i Słupia. Oddzielona jest od Pojezierza Bytowskiego obniżeniem wypełnionym piaskami lodowcowo-rzecznymi. Wysoczyzna Polanowska charakteryzuje się urozmaiconą rzeźba terenu o kulminacjach od 227 m n.p.m. (okolice Miastka) do 256 m n.p.m. – Góra Siemierzycką (okolice Tuchomia).
POWIAT W LICZBACH
Ludność: - 76 720 mieszkańców, w tym: 38 460 kobiet i 38 260 mężczyzn - ostatnia aktualizacja 31.05.2023 r.
średnia gęstość zaludnienia: 35 os/km2
Stopa bezrobocia: 8,7% (stan na 31.12.2021 r.)Powierzchnia Powiatu : 219 207 ha, (ok. 12% pow. Województwa Pomorskiego, drugi, co do wielkości powierzchni powiat, po powiecie słupskim),
grunty orne - 63 924 ha (29,2 % pow. Powiatu)
lasy - 118 431,55 ha (52,7 % pow. Powiatu - stan na 11.07.2024 r.),
wody (stojące i płynące) - 7 067 ha (3,2% pow. Powiatu).
Podział administracyjny: 10 gmin, 149 sołectw i 324 miejscowości,
miasta: Bytów (siedziba powiatu) i Miastko,
gminy wiejskie: Borzytuchom, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Parchowo, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie,
gminy miejsko - wiejskie: Bytów i Miastko.
Źródło danych statystycznych: stat.gov.pl, Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie.