Schmalkalden - Meiningen
W 2001 roku doszło do zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy powiatem bytowskim i powiatem Schmalkalden - Meiningen. Oba powiaty partnerskie są do siebie pod pewnym względem bardzo podobne. Zrzeszają dwie gminy miejsko-wiejskie. Powiat bytowski: Bytów i Miastko, natomiast powiat Schmalkalden - Meiningen: Schmalkalden i Meiningen.
Celem partnerskich stosunków jest aktywizacja oraz wsparcie gospodarczych i kulturalnych inicjatyw z dalszym rozwojem, jak również wzbogacenie społecznego życia mieszkańców obu powiatów.
Współpraca zmierza do rozwoju w następujących dziedzinach:
Obie strony przystąpiły do rozszerzenia kontaktów między obustronnymi radami powiatowymi. Co najmniej dwa razy w roku odbywają się spotkania działaczy komunalnych, którego celem jest dokonanie doświadczeń. Społeczne wsparcie obejmuje wszystkie inicjatywy, które mogą służyć gospodarczemu rozwojowi. Wsparcie rozszerzenia turystyki obejmuje także inicjatywy w nawiązaniu prywatnych kontaktów, jako cel współpracy obu powiatów. Duże znaczenie przypisuje się wymianie młodzieży. Główne cele i zamierzenia będą realizowane wspólnie, w ramach wakacji.
Powiat Schmalkalden - Meiningen w Turyngii powstał 1 czerwca 1994 roku poprzez fuzję łącząc ze sobą dwa regiony Schmalkalden i Meiningen. Wśród 17 powiatów we Freistaat Thüringen zajmuje on drugie miejsce pod względem wielkości. Wyróżnia się pięknym krajobrazem, licznymi atrakcjami i możliwościami wypoczynku. Meiningen jest starą rezydencją miasta i jest znane głównie poprzez bogatą tradycję kulturową. Teatr w Meiningen jest znany nawet poza granicami kraju. Schmalkalden z zespołem zamku Wilhelmsburg w środku miasta, jest jednym z najpiękniejszych miast Südthüringen. W powiecie tym znajduje się także sławny ośrodek sportów zimowych Oberhof. Odbywają się tam skoki narciarskie na skoczni Hans-Renner-Schanze o punkcie konstrukcyjnym na 120 metrze, mistrzostwa w narciarstwie klasycznym czy zawody biathlonowe.
Schmalkalden - Meiningen składa się z 8 gmin: Meiningen, Schmalkalden, Trusetal, Zella - Mehlis, Brotterode, Oberhof, Steinbach - Hallenberg, Wasungen.
Vorpommern-Rügen
Rugia (Rügen) o powierzchni 976 kilometrów kwadratowych jest największą wyspą Niemiec. Leży na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Meklemburgii-Pomorza Przedniego i właściwie jest archipelagiem składającym się z około 30 półwyspów i wysepek. Powierzchnia wyspy wynosi 926 km², najwyższy punkt (161 m n.p.m.) to Rugard na półwyspie Jasmund. Rugia jest silnie rozczłonkowana z licznymi zatokami, półwyspami, a od lądu jest oddzielona wąską cieśniną Stralsund, nad którą przerzucono most drogowo-kolejowy (Rügendamm). Obecnie obok niego wybudowany jest nowy most autostradowy. Na Rugii znajdują się liczne miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Najliczniejszym miastem wyspy jest leżące na północno-wschodnim wybrzeżu, nad zatoką Prorer Wiek, Sassnitz. Kilka kilometrów na południe od miasta, w Neu Mukran, znajduje się terminal promowy zapewniający połączenie morskie z krajami skandynawskimi.
Powiat bytowski z powiatem Rugia współpracuje od 2006 r. 1 września 2006 r. podpisana została umowa partnerstwa między powiatem Rugia, a powiatem bytowskim o nawiązaniu i rozszerzaniu partnerskich kontaktów. Ich celem jest aktywizacja oraz wsparcie gospodarczych i kulturalnych inicjatyw oraz wzbogacenie życia społecznego mieszkańców obu powiatów. Współpraca ma zmierzać do rozwoju w następujących dziedzinach:
We wrześniu 2011 r. w wyniku zmian administracyjnych powiat Rugia połączył się z powiatem Nordvorpommern, dlatego obecnie jest to powiat Vorpommern-Rügen.