Logo Powiatu Bytowskiego
Powróć do: Projekty Unijne

Ograniczenie wykluczenia transportowego poprzez zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego z napędem hybrydowym do obsługi istniejących oraz nowoutworzonych przez Powiat Bytowski pozamiejskich linii autobusowych

Powiat Bytowski uzyskał dofinansowanie na realizację projektu pn. „Ograniczenie wykluczenia transportowego poprzez zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego z napędem hybrydowym do obsługi istniejących oraz nowoutworzonych przez Powiat Bytowski pozamiejskich linii autobusowych” w ramach którego planowany jest zakup 10 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych.  

Zakupiony w projekcie tabor autobusowy wykorzystywany będzie do realizacji przewozów publicznej, zbiorowej, pozamiejskiej komunikacji autobusowej, której Organizatorem jest Powiat Bytowski. Tabor wykorzystywany będzie na obecnie istniejących pozamiejskich liniach autobusowych, które z uwagi na malejącą liczbę pasażerów oraz przestarzałe i awaryjne autobusy, zagrożone są likwidacją oraz na liniach nowo utworzonych. 

Realizacja projektu przyczyni się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym na terenie Powiatu Bytowskiego oraz powiatów, z którymi Wnioskodawca posiada podpisane i podpisze nowe porozumienia dotyczące zbiorowych przewozów autobusowych. Zakup autobusów niskoemisyjnych, w połączeniu z promocją korzystania z środków zbiorowej komunikacji publicznej (zamiast indywidualnej komunikacji samochodowej), przyczyni się do osiągnięcia efektów środowiskowych w postaci redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim CO2. Wszystkie zakupione w ramach projektu autobusy będą w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Grupą docelową projektu będą stanowić osoby korzystające z przejazdów świadczonych zakupionymi pojazdami. Z uwagi na zaplanowane przebiegi tras, głównych odbiorów będą stanowić osoby zamieszkujące i przebywające na obszarze Powiatu Bytowskiego. Wśród grup społecznych, które w największym stopniu odczują realizację projektu, należy wskazać: 

  • osoby pracujące, które będą korzystać z zakupionych autobusów jako środków komunikacji umożliwiających dotarcie do miejsca zatrudnienia; 
  • osoby uczące się dojeżdżające do miejsc edukacji; 
  • osoby starsze, które będą wykorzystywać nowe pojazdy w celu dotarcia, m.in. do ośrodków zdrowia;
  • osoby niepełnosprawne, którym zostanie ułatwione korzystanie z nowych autobusów poprzez ich odpowiednie dostosowanie;
  • osoby dotychczas wykluczone komunikacyjnie, które odczują poprawę swojej sytuacji w efekcie utworzenia nowych linii;
  • osoby zamieszkujące obszary pozamiejskie, które będą mogły korzystać z dotychczasowych linii, ale o podwyższonym standardzie z uwagi na dokonaną wymianę autobusów.

Wartość projektu – 20 000 000 zł, w tym dofinansowanie 14 634 146,33 zł.

Zgłaszanie nieprawidłowości

Powiat Bytowski udostępnia narzędzie do zgłaszania podejrzeń wystąpienia nieprawidłowości we wdrażaniu projektów z zakresu transportu będących pod nadzorem CUPT lub w realizowanych w CUPT procesach.

Nieprawidłowość można zgłosić:

  • w postaci elektronicznej – za pośrednictwem dedykowanego formularza zgłoszeniowego: https://sygnalista.cupt.gov.pl/, który zapewnia anonimowość oraz umożliwia przekazywanie korespondencji lub dedykowanego adresu poczty elektronicznej: naduzycia@cupt.gov.pl 
  • w postaci papierowej – zgłoszenie należy przesłać na adres: CUPT, Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, a na kopercie umieścić dopisek: „Zgłoszenie nieprawidłowości” 
  • ustnie – telefonicznie pod nr telefonu +48 532 357 393 lub za pośrednictwem bezpośrednich spotkań po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Zgłoszenia można dokonać anonimowo – takie zgłoszenia będą rozpatrywane, jednak w przypadku zgłoszeń, które będą niepełne i nie będzie możliwości kontaktu z osobą dokonującą zgłoszenia w celu uzupełnienia informacji, istnieje ryzyko, że takie zgłoszenie nie będzie mogło zostać wyjaśnione.

Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Zgłoszenie odbierze wyznaczony pracownik Departamentu Kontroli i Audytu. Dane osoby zgłaszającej podlegają ochronie w trakcie oraz po zakończeniu postępowania, a osoby rozpatrujące zgłoszenie powstrzymują się przed ustalaniem personaliów osoby, która przekazała zgłoszenie o nieprawidłowości w sposób anonimowy.

Wszystkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami CUPT oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.