Gmina Tuchomie położona jest w sercu powiatu bytowskiego, w granicach otuliny Parku krajobrazowego "Dolina Słupi". Jej obszar wynosi 106 km2. Na jej terenie znajduje się najwyższe wzniesienie Pojezierza Zachodniopomorskiego - Góra Siemierzycka. Bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu, a także niewątpliwe walory przyrodnicze sprawiają, że Tuchomie jest Gminą atrakcyjną turystycznie.
Ziemia Tuchomska, to teren tzw. Pogranicza kulturowego , na której przez wiele stuleci ścierały się elementy kultury kaszubskiej, polskiej i niemieckiej. Najstarszymi mieszkańcami tego obszru są Kaszubi, przez setki lat żyjący wśród ludności niemieckiej, a po 1945 r. także ukraińskiej. Pierwsza wzmianka o Tuchomiu pochodzi z 1315 roku, z czasów gdy właścicielami klucza tuchomskiego była rodzina Święców. Do odwiedzenia gminy zachęca bogate życie kulturalne, oparte głównie na tradycji kaszubskiej. Niewątpliwymi atrakacjami turystycznymi są: Europejskie laboratorium Sztuki - Europejski Park Rzeźby, galeria malarstwa Tadeusza Drozdowskiego w Masłowiacach Trzebiatowskich, pracownia Malarska Doroty Doraszewskiej - Poetting w Masłowiczkach, czy wieża widokowa na Górze Lemana w Piasznie (220 m n.p.m.).
Z zabytków godnymi uwagi są : Kościoły w Tuchomiu, Kramarzynach i Trzebiatkowej, cmentarze ewangelickie m.in. w Tuchomiu, Dom z XIX w. W Małym Piasznie, młyn zbożowy z początku XX wieku w Tuchomiu. Ponadto w Piasznie można obejrzeć kamienne kręgi.
W stolicy gminy od 1997 roku funkcjonuje Centrum Międzynarodowych Spotkań zlokalizowane w miejscu dawnej pruskiej szkoły. Powstało ono z myślą o współpracy kulturowej stowarzyszeń, organizacji regionalnych, mniejszości narodowych i etnicznych, wymianie młodzieży - szczególnie polskiej i niemieckiej.