Światowy Dzień Autyzmu
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”, wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Bytowie zapraszają na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które odbędą się 6 kwietnia 2024 r. w budynku SOSW w Bytowie przy ul. Styp-Rekowskiego 2a.
W tym dniu, od godziny 12:00, zaplanowano konferencję dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i terapeutów, a także bezpłatne spotkania informacyjne ze specjalistami. Do współpracy zaproszono specjalistów z wieloletnim stażem i doświadczeniem w pracy z dziećmi z autyzmem.
Osoby zainteresowane będą miały możliwość uzyskania bezpłatnych porad między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback, terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. Chętnie udzielimy informacji na temat narzędzia diagnostycznego ADOS-2, określanego mianem złotego standardu w diagnozie autyzmu.
Prelekcje poprowadzą:
mgr Małgorzata Tchurz – pedagog, psychotraumatolog, członek Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii, w trakcie 5-letniego całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w podejściu psychodynamicznym. Jest także certyfikowanym terapeutą traumy New Experience for Survivors of Trauma (NEST). Od kilku lat szkoli się także w podejściu psychoterapeutycznym Internal Family System (IFS), które jest jedną z rekomendowanych metod do pracy z traumą opartych na dowodach. Ukończyła także 2-letni kurs terapii z rodziną opartej na relacji Growth Through Play System Mentor Certification oraz Szkołę Trenerską w Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA. Jej spojrzenie na człowieka poszerza także wiedza w obszarze teorii poliwagalnej oraz dotycząca terapii neurorozwojowych, których jest certyfikowanym terapeutą (INPP, Johansen-IAS, EEG Biofeedback). Od kilkunastu lat pracuje z rodzinami – zarówno dziećmi i młodzieżą, jak i rodzicami, a także praktykuje mentoring dla terapeutów zainteresowanych terapią uwzględniającą bezpieczną więź. Jest założycielką Ośrodka Wspierania Rozwoju Neuromind, Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego dla dzieci autystycznych oraz zespołu koncentrującego się na wspieraniu rodzin z trudnościami w jedzeniu – KREBS. Obecnie wraz z zespołem terapeutów realizuje projekt wspierający rodziny „Strefa Bezpiecznych Więzi”. Temat neuroróżnorodności m.in. autyzmu, ADHD i trudności w jedzeniu jest związany od wielu lat z jej życiem osobistym, rodzinnym oraz zawodowym. Jej pasją jest zgłębianie wiedzy na temat więzi, neuroróżnorodności, trudności w jedzeniu, a także traumy (szczególnie relacyjnej). Wiedzę tę wykorzystuje, żeby wspierać siebie i własną rodzinę, a także swoich klientów.
mgr Ewa Grzelak – logopeda, terapeuta AAC, szkoleniowiec, trener MÓWika i mentor, terapeuta metody PROMPT, glottodydaktyk, a przede wszystkim praktyk. Pracuje z dziećmi z różnymi problemami związanymi z komunikowaniem się i mówieniem. W praktyce logopedycznej opiera się na wspomaganiu mówienia za pomocą AAC. Ciągle pogłębia swoją wiedzę, kładąc szczególny nacisk na metody pracy z dzieckiem z autyzmem, dziecięcą apraksją mowy, afazją motoryczną i zaburzeniami komunikowania się. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się, prowadząc szkolenia dla terapeutów i rodziców, wykłady dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz własną stronę internetową www.apraksja.pl. Współautorka książki „Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej” - Ewa Przebinda, Mirosław Michalik, Ewa Grzelak (wyd. Harmonia, 2023). Prelegentka na licznych konferencjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prywatnie mama 15-letniego Huberta, chłopca z autyzmem i dziecięcą apraksją mowy, użytkownika AAC.