XVIII-wieczne Pomorze oczami i piórem dawnego proboszcza Borzyszków
W Borzyszkowach odbędzie się promocja dzieła „Echo z grobów" autorstwa ks. Jana Gotfryda Borka, wydanego w druku staraniami prof. Sławomira Kościelaka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Jan Gotfryd Bork urodził się w 1717 r. w Szkotach koło Gdańska. Był historykiem, kronikarzem, kolekcjonerem dzieł teologicznych, historycznych i prawniczych. Po ukończeniu studiów teologicznych pełnił funkcję wikarego w Kościerzynie, a następnie w Żukowie. W 1751 r. jako proboszcz objął parafię w Borzyszkowach (wieś znajdowała się wówczas w obrębie starostwa człuchowskiego), gdzie pracował przez ponad 20 lat aż do śmierci w 1772 r.
Jan Gotfryd Bork jest autorem kilku prac, z których trzy zachowały się do dziś. Jedną z nich jest powstałe w 1765 r. łacińskie „Echo Sepulchralis" („Echo z grobów"), przetłumaczone na język polski przez ks. Mieczysława Józefczyka. To rezultat wieloletnich badań autora nad historią i kulturą Prus Królewskich w XVIII wieku. Dzieło, oparte na licznych źródłach, takich jak kroniki, kodeksy, herbarze i rękopisy (m.in. prace Schwengla i Starowolskiego), stanowi cenny wkład w badania nad historią Kościoła oraz intelektualny dorobek epoki.
Promocja opracowania Sławomira Kościelaka odbędzie się w Borzyszkowach, gdzie działał i tworzył ks. Jan Gotfryd Bork. Spotkanie, które poprowadzi prof. Cezary Obracht Prądzyński, zaplanowano w środę 26 marca o godz. 17.30 w tamtejszej sali wiejskiej. Nie zabraknie gości. Prof. Józef Borzyszkowski opowie o autorze dzieła i jego tłumaczu, natomiast prof. Sławomir Kościelak przedstawi zawartość książki i wyjaśni jej znaczenie.