Szymon Krofey - Kaszuba z Dąbia
W Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyło się spotkanie z Piotrem Dziekanowskim, byłym redaktorem naczelnym tygodnika lokalnego "Kurier Bytowski". Temat jego prezentacji brzmiał: "Szymon Krofey - Kaszuba z Dąbia, autor tekstów religijnych dla Kaszubów". Współorganizatorem wydarzenia był Bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Badacz działalności słynnego duchownego z Bytowa, w skrócie przybliżył rozwój i edukację XVI-wiecznego duchownego. Piotr Dziekanowski mówił o swoich najnowszych odkryciach, które docelowo powinny znaleźć się w książce. Pragnieniem autora jest wydanie takiej pozycji z okazji okrągłej rocznicy nadania praw miejskich w Bytowie (w 2026 r.). Słuchacze poznali nie tylko miejsca, w których bywał, uczył się, funkcjonował i mieszkał Szymon Krofey. Ciekawostką były chociażby szczegółowe opisy planu dnia podczas studiów, a także o jego roli po powrocie do Bytowa w 1569 r., kiedy to objął posadę pisarza miejskiego, nauczyciela oraz drugiego kaznodziei. Dopiero 10 lat później Szymon Krofey objął funkcję pierwszego kaznodziei. Dzisiaj jego działalność możemy kojarzyć z tłumaczenia katechizmu z niemieckiego na słowiński, czyli jakby połączenie języka polskiego z elementami kaszubskiego. Piotr Dziekanowski rozkładając na czynniki pierwsze podawał etymologię badając pochodzenie niektórych wyrazów, w tym samo nazwisko Krofey w różnej pisowni i spotykane wersje. Bynajmniej nie chodzi tylko o ostatnią literę "y" lub "j", czyli Krofey, czy Krofej. Lecz także: Krofei - Korfei - Caruei - Kraffei.
Prawie dwugodzinne spotkanie miłośników historii Kaszub było ledwie wstępem do bliższego poznania postaci historycznej. Piotr Dziekanowski zapowiada dalsze poszukiwania korzystając z nowych tropów. Z niecierpliwością będziemy wypatrywać kolejnych porcji z życia Szymona Krofeya.