Robocza wizyta z Vorpommern-Rügen
Starostwo Powiatowe w Bytowie gościło partnerów z zaprzyjaźnionego powiatu Vorpommern-Rügen z niemieckiego landu Maklemburgia-Pomorze Przednie. Pobyt gości miał charakter roboczy. Obecne były osoby związane z instytucjami pomocowymi. Swoją obecnością zaszczycili: Dörte Heinrich (wicestarosta), Stefan Brunke (kierownik wydziału usług socjalnych), Maren Stürzbecher (kierownik wydziału do spraw młodzieży), Falk Elwitz (kierownik wydziału usług społeczno-edukacyjnych) oraz Thomas Möhnke (kierownik ds. programów unijnych i stosunków międzynarodowych).
Skupiono się na zapoznaniu placówek zajmujących się pomocą podległych nie tylko starostwu, ale również gminom. Po Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oprowadził dyrektor Wojciech Kwaśniewski. Goście poznawali kompetencje i zakres działań poszczególnych działów. Mówiono o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, o pieczy zastępczej i interwencji kryzysowej.
Następnie odwiedzono Dzienny Dom Senior+, który również mieści się przy kompleksie na ul. Miłej. Kierowniczka Agnieszka Wieczorek z Fundacji Sprawni Inaczej mówiła o rekrutacji i funkcjonowaniu placówki prezentując przykłady zajęć edukacyjnych, sportowo-rekreacyjnych, kulturalnych, artystycznych, krajoznawczych, integracyjnych oraz o wsparciu w rozwiazywaniu trudnych sytuacji.
Tuż obok funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Rehabilitacji Psychoruchowej w Bytowie. ŚDS pod kierownictwem Marzeny Jereczek jest również prowadzony przez Fundację Sprawni Inaczej. Szefowa ośrodka w telegraficznym skrócie opowiadała o codziennej pracy z osobami z niepełnosprawnościami prezentując jednocześnie pomieszczenia i znajdujący się w nim sprzęt służący m.in. do rehabilitacji psychoruchowej.
Z kolei w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej o charakterystyce pracy, celach i zadaniach systemowych mówiły Dyrektorka Joanna Główczewska i jej zastępczyni Ewa Dulewicz. Mówiono o różnicach w kompetencjach między polskimi ośrodkami, a ich niemieckimi odpowiednikami. Zarządzające bytowskim MOPS-em wspominały także o rodzajach świadczeń zwracając uwagę na tendencje w porównaniu z poprzednimi latami.
Goście ze Stralsundu odwiedzili także Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Szarych Szeregów w Bytowie prowadzone przez Stowarzyszenie Jesteśmy. Gości przywitał prezes Tomasz Teclaf omawiając z pasją zakres działalności WTZ, np. o aktywnym wspomaganiu procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami. Z radością mówił także o nowej siedzibie przy ul. Sikorskiego, gdzie będzie można jeszcze bardziej podnieść jakość funkcjonowania.
Jeden dzień na poznanie wszystkich placówek i ich charakterystyki to za mało, dlatego odwiedziny Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Styp-Rekowskiego w Bytowie odbyły się kolejnego dnia. Tam w rolę gospodarza pełnił dyrektor SOSW Kazimierz Kerlin. Po poznaniu szkoły i zapoznaniu się z systemem szkolnictwa specjalnego w Polsce, goście odwiedzili plac budowy sali gimnastycznej.
Wizyta gości z Niemiec miała charakter bardzo roboczy. Świadczy o tym, że lista odwiedzin miejsc i instytucji jest dłuższa. Wystarczy wymienić jeszcze chociażby: Dom Dziecka w Gostkowie prowadzony przez Fundację Rademenes, Fundacja Parasol, Dom Pomocy Społecznej w Parchowie czy Biblioteka Miejska w Bytowie. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami szpitala powiatu bytowskiego oraz hospicjum domowego działającego w Bytowie.