Powiatowa Rada Rynku Pracy w Bytowie
W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Bytowie kadencji 2023-2027 otworzył Przewodniczący Jerzy Lewi-Kiedrowski. Następnie Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Janusz Wiczkowski, wspierany pracownikami merytorycznymi przedstawił informację na temat bezrobocia na dzień 30.06.2024 r. Następnie rada jednogłośnie zaopiniowała zmiany w podziale środków Funduszu Pracy oraz EFS Plus na instrumenty i usługi rynku pracy w 2024 r.
Na zakończenie dyrektor przedstawił sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie. Rozpoczął od prezentacji propozycji podziału środków Funduszu Pracy oraz EFS Plus na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2024 r. W sumie mowa o kwocie 11.303.700 zł. W tej puli znajdują się środki na szkolenia, stypendia szkoleniowe, bony szkoleniowe, studia podyplomowe, stypendia studiów podyplomowych, prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, refundację kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, staże, bony na zasiedlenie, zwroty kosztów dojazdów, opiekę na dziećmi czy badania lekarskie.
- W powiecie bytowskim podobnie jak w roku ubiegłym, na koniec grudnia zahamowany został spadkowy trend ilości osób bezrobotnych, którego doświadczyliśmy przez ostatnie lata. 31 grudnia 2023 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Bytowie wynosiła 2756 osób i wynosiła 9,3% - mówił dyrektor. Ponadto zebrani dowiedzieli si, że w ramach prac subsydiowanych 105 osób podjęło prace interwencyjne, 32 zatrudniono przy robotach publicznych, 103 rozpoczęły własną działalność gospodarczą, 116 osób skierowano do pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, 12 osób podjęło pracę poza miejscem zamieszkania, 17 osób aktywizowano w ramach indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego, 1 osoba rozpoczęła działalność gospodarczą ze środków PFRON. W związku z rozpoczęciem szkolenia i stażu wyłączono z rejestru bezrobotnych 338 osób.
W 2023 r. w PUP w Bytowie najwięcej ofert pracy zgłoszono w zawodach: pracownik produkcji (600), Operator maszyn i urządzeń do produkcji okien z tworzyw sztucznych (404), monter/składacz okien (300), policjant (201), operator linii do produkcji stolarki PCV (185), monter/składacz okien (165), monter konstrukcji stalowych (160), pracownik produkcji i magazynu (150), pracownik produkcyjny (100).
Była mowa także o zatrudnianiu cudzoziemców. W 2023 r. najliczniejszą grupę stanowili pracownicy z Ukrainy (505), następnie obywatele Gruzji (300) i Białorusi (170). Jednym z ostatnich punktów prezentacji było przedstawienie aktywności w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Największym zainteresowaniem KFS cieszyły się szkolenia z zakresu: fizjoterapia, rachunkowość i księgowość, pedagogika specjalna, szkolenia zawodowych kierowców, obsługi urządzeń transportu bliskiego, spawania, informatyki oraz operowania sprzętem do robót ziemnych.