Ochrona ludności i obrona cywilna
Sejm przyjął ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej z poprawkami Senatu. Ustawa zawiera kompleksowe rozwiązania dotyczące systemu ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju i jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Przygotowane przepisy powstały we współpracy organów administracji rządowej, środowisk samorządowych, akademickich, organizacji pozarządowych.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa całego kraju i wszystkich obywateli, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpiło z kampanią informacyjną, aby wiedza o przyjętych rozwiązaniach trafiły do jak najszerszego grona obiorców. Ma to ogromne znaczenie w kontekście budowania świadomości społecznej, edukacji i przygotowania na ewentualne zagrożenia.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to kompleksowe rozwiązania, które są odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie. Obszar ochrony ludności i obrony cywilnej wymaga całościowej regulacji, adekwatnej do zmieniającej się rzeczywistości oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. Dlatego powstały te przepisy.
Warto podkreślić szczególną rolę administracji samorządowej w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego i powszechnego. Organy samorządu terytorialnego pełnią pierwszoplanową rolę w ochronie ludności. Do ich zadań należą: zapewnienie bezpieczeństwa, wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń, zapewnienie warunków do ochrony ludności. Są też odpowiedzialne za ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach, tworzenie zasobów ochrony ludności oraz przygotowanie ich do funkcjonowania jako obrony cywilnej w czasie stanu wojennego lub wojny.
Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli. Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (szczególnie PSP i OSP), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych. Podmioty te będą zintegrowane na poziomie systemowym i operacyjnym, tak aby ich działania były skuteczne, efektywne i szybkie.
MSWiA uruchomiło stronę internetową https://www.gov.pl/web/obrona-cywilna, na której zamieszcza materiały edukacyjno-informacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i zawodowych.
#OchronaLudności
#ObronaCywilna
#OLiOC