Obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego
28.01. odbyły się posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a tuż po nim obradowała Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku w Bytowie. Stało się tak ze względu na podobny skład osobowy obu komisji. Najwięcej czasu poświęcono sprawozdaniom z działalności za rok 2024.
Starosta Bytowski Leszek Waszkiewicz oddał najpierw głos lek. wet. Edwardowi Kowalke (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bytowie z siedzibą w Miastku). Za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił zakres zadań zaczynając od bezpieczeństwa żywności. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował, że pod nadzorem jest 155 podmiotów. W 2024 r. dokonano 96 kontroli. W ramach czynności kontrolnych pobrano 222 próbki żywności. Podając dwa przykłady można było dowiedzieć się, że w rzeźni w Kozach poddano ubojowi 10058 szt. świń, a rzeźni w Sątocznie 2536 szt. bydła, 78 owiec oraz 14 kóz. Ponadto zbadano 327 dzików i 676 świń w ramach produkcji mięsa na użytek własny.
Kontrolą podlegały także podmioty (związane z hodowlą zwierząt gospodarskich i żywieniem zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności) zajmujące się dystrybucją i utylizacją pasz. Na 1838 nadzorowanych podmiotów, inspektor przeprowadził 129 kontroli.
Z kolei Zespół ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt z 1893 nadzorowanych podmiotów (w tym np.: akwakultury 37, brojlery kurze 27, kury nioski 7, koniowate 246, bydło 851, świnie 268, owce 68, kozy 37, zwierzęta dzikie 16, pasieki 308) przeprowadzono 669 kontroli.
W 2024 r. dokonano odstrzału sanitarnego dzików w związku z zapobieganiem Afrykańskiemu Pomorowi Świń (ASF). Z kolei we wrześniu stwierdzone zostało 1 ognisko Salmonellozy drobiu w podmiocie utrzymującym kury nioski. Natomiast na rzece Łupawa, w czterech ośrodkach hodowlanych ryb łososiowatych, wystąpiła zakaźna choroba ryb – wirusowa posocznica krwotoczna ryb łososiowatych (VHS). W związku z przeprowadzonymi działaniami, postępowanie dotyczące tego zakażenia zostało ostatecznie zakończone po wykonaniu odłowu ryb, odłogowania stawów oraz przeprowadzeniu szczegółowych badań nowowprowadzonych ryb, które nie wykazały obecności wirusa VHS.
W 2024 roku przeprowadzono 109 obserwacji zwierząt, które pokąsały ludzi, związanych z wykluczeniem występowania wścieklizny. Z tego, 97 przypadków dotyczyło psów, a 12 – kotów. Wszystkie badania zakończyły się negatywnymi wynikami, co oznacza, że nie stwierdzono przypadków tej choroby na terenie powiatu bytowskiego.
W dalszej kolejności sprawozdania z działalności za 2024 r. przedstawiali: podinsp. Grzegorz Bortkun (Zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Bytowie), mł. brg, Fryderyk Mach (Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie), Anna Kreft (Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytowie), Roman Jurczak (Kierownik Nadzoru Wodnego w Bytowie), Beata Hinc (Prezes Zarządu Szpitala Powiatu Bytowskiego Spółka z o.o. w Bytowie), Anna Idzik (Kierownik Działu Pieczy Zastępczej Realizacji Świadczeń Socjalnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie oraz Marian Wysocki (Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego). Ze względu na szeroki zakres istotnych i ciekawych informacji będą one sukcesywnie prezentowane na naszych łamach w osobnych artykułach.