Nadzory Wodne w naszym powiecie
Pisaliśmy już o nadleśnictwach i ich granicach w naszym powiecie. Swoje struktury - choć mniej znane - posiada także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej mieści się w Warszawie. W kraju mamy łącznie 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW). Co ciekawe, ich granice nie mają nic wspólnego z granicami administracyjnymi. Są związane z regionami wodnymi. Na terenie naszego powiatu funkcjonują trzy regionalne zarządy. 1. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (region wodny Dolnej Wisły, region wodny Banówki oraz region wodny Świeżej); 2. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy (region wodny Noteci); 3. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie (region wodny Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego).
To nie koniec wyliczania struktur bowiem istnieją jeszcze Zarządy Zlewni oraz podległe im Nadzory Wodne (NW). Największa część obszaru naszego powiatu podlega pod RZGW w Gdańsku, czyli NW Słupsk, NW Lębork, NW Człuchów i NW Bytów ze zlewnią w Gdańsku, i NW Chojnice ze zlewnią w Chojnicach. Z kolei NW Miastko podlega zlewni w Koszalinie, która jest częścią RZGW w Szczecinie. Z kolei niewielkie skrawki powiatu podlegają pod RZGW w Bydgoszczy, czyli NW Szczecinek (zlewnia w Pile).
Być może powyższy tekst, nawet po kilkukrotnym przeczytaniu może wydawać się zawiły. Dlatego dla ułatwienia posiłkujmy się załączoną infografiką.
W sumie na terenie całego kraju, Wody Polskie zatrudniają ponad 6600 pracowników. Ich misją jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych i zapewnienie dobrej jakości wody. Prowadzone są zatem wszelkiego rodzaju analizy, opiniowanie dokumentacji i decyzji oraz monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Prowadzone są także inwestycje i prace o charakterze konserwatorskim.
Zarząd Powiatu cyklicznie otrzymuje raporty z wykonywanych zadań poszczególnych nadzorów wodnych na terenach poszczególnych gmin z uwzględnieniem kosztów. Na jednym z zarządów za pośrednictwem Agnieszki Wysockiej (Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa) właśnie taki raport został przedstawiony. Jest to wymóg wynikający z ustawy "Prawo wodne", a ściślej: Art. 250. Ust. 10: "Kierownik nadzoru wodnego przedstawia właściwej radzie powiatu roczne sprawozdanie z działań podejmowanych na terenie powiatu." Ust. 12: "Rada powiatu, na podstawie sprawozdania, o którym mowa w ust. 10, może określić, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, istotne dla wspólnoty samorządowej problemy gospodarowania wodami."