Na konferencji mówiono o zasadach bioasekuracji
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Bytowie brali udział w konferencji bioasekuracji, która odbyła się w Kościerzynie. Zorganizował ją Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Na wydarzeniu obecni byli lekarze weterynarii, hodowcy, rolnicy oraz przedstawiciele władz samorządowych, izb i samorządów rolniczych. Tematem była bioasekuracja jako metoda ochrony przed chorobami zakaźnymi. Przykładami były np. hodowle przeżuwaczy, w których bioasekuracja jest najskuteczniejszym sposobem ochrony stad. - Doskonale wiemy jak ważna jest bioasekuracja chociażby w przypadku rozprzestrzeniania się w afrykańskiego pomoru świń, ale również w kwestii innych chorób zakaźnych. To broń, którą możemy stosować w walce z tymi chorobami. Do zasad bioasekuracji trzeba podchodzić naprawdę bardzo poważnie i przestrzegać ich codziennie - mówił dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Aleksander Mach.
Z kolei Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje wprost do hodowców i właścicieli gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. ASF, czyli afryklański pomór świń jest wyjątkowa groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa. ASF podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania. ASF nie jhest groźny dla człowieka, ale region w którym zostanie stwierdzona choroba narażony jest na poważne straty ekonomiczne. Mowa o ograniczeniach w handlu. Źródłem zakażenia ASF mogą być świnie domowe, świnie dzikie, ale również mięso pochodzące od zxakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chowych świń i dzików.
W związku z utrzymującym się zagrożeniem ASF w Polsce w tym również na terenie województwa pomorskiego Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zwraca się z prośbą o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:
• utrzymywanie świń wykluczające kontakt ze zwierzętami wolno żyjącymi i domowymi,
• stosowanie pasz i ściółki w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
• wyłożenie mat dezynfekcyjnych stale nasaczonych środkiem dezynfektycjnym,
• stosowanie odzieży i obuwia przeznaczonwgo tylko do obsługi świń,
• zachowanie higieny i dezynfekcji obuwia i rąk każdorazowo wchodząc do pomieszczeń,
• prowadzenie rejestrów wejść i wyjść z zewnątrz, wjazdu i wyjazdu samochodów do przewozu świń i paszy oraz prowadzenia spisu świń,
• nie kupowanie świń nieoznakowanych, nie zgłoszonych do rejestru, bez świadectw zdrowia świń,
• nie wnoszenia na teren gospodarstwa produktów od dzików, co do których jest najmniejsze podejrzenie skażenia ASF, a po polowaniu zachowanie min 72 godz. przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
Na konferencji mówiono także o innych zagrożeniach, takich jak pryszczyca (FMD). Jest to choroba zwierząt parzystokopytnych udomowionych i wolno żyjących (w tym bydła, owiec, kóz, świń, wielbłądowatych, bawołów, jeleni). Powoduje powstawanie pęcherzy głównie w jamie ustnej i na kończynach. U młodych zwierząt, np. prosiąt, jagniąt, koźląt, śmierć może wystąpić bez żadnych objawów. Pryszczyca jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Ryzykowne zachowania zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia. Większość środków zapobiegawczych jest wspólna dla różnych chorób i jest najlepszych sposobem ochrony stada. Należy unikać kontaktów między zwierzętami z różnych stad, np. na pastwisku.
Kolejnym omawianym zagrożeniem jest wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Uczestnicy konferencji zapoznali się z zaleceniami dla drobnotowarowych hodowców drobiu (chów przyzagrodowy). Mówiono także o zaleceniach dla hodowców gołębi pocztowych i dodatkowych zaleceniach głównego lekarza weterynarii. Np.: "Słomę, która będize wykorzystywana w chowie ściółkowym należy zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa. Jeżeli na terenie gospodarstwa znajdują się drzewa owocowe należy jak najczęściej usuwać opadłe owoce." (...)