Rokity - Piękna Wieś 2024
Minione Dożynki Powiatowo-Gminne były tą chwilą, gdy Starosta Bytowski Leszek Waszkiewicz mógł ogłosić oficjalne wyniki wyboru najpiękniejszej wsi w konkursie powiatowym "Piękna Wieś". O zwycięstwie Rokit zadecydowała komisja konkursowa, która 12 czerwca br. dokonała oceny odwiedzając wszystkie zgłoszone miejscowości. Pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie wsparł Wicestarosta Aleksander Szopa.
Rokity zostały także zgłoszone do konkursu wojewódzkiego. W fotograficznej prezentacji wsi przygotowano poniższą treść:
"Rokity to malownicza wieś położona na zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego w gminie Czarna Dąbrówka (powiat bytowski). Miejscowość przecina skrzyżowanie dróg Gdańsk-Słupsk i Lębork-Bytów. Powierzchnia sołectwa 1083,8 ha, liczba mieszkańców 652 osoby. Rokity mogą pochwalić się swoimi zasobami naturalnymi, którymi bez wątpienia jest piękno otaczającej przyrody, cisza, spokój, czyste powietrze. Okolice Rokit charakteryzują się dużą bioróżnorodnością. Są bogate w lasy, łąki, mniejsze i większe zbiorniki wodne. Znajduje się tu wiele torfowisk, bagien i pól. Jest tu wiele urokliwych miejsc z piękną roślinnością oraz dwa piękne okazy dębów szypułkowych będące pomnikami przyrody.
Współpraca z Nadleśnictwem Łupawa przyczyniła się do zaprojektowania Leśnej Ścieżki Ekologicznej, która powstanie w bieżącym roku. W centrum miejscowości znajduje się Jezioro Małe. Stan wody, w ostatnich latach, bardzo się poprawił a w jego otoczeniu widać dużą dbałość o zasoby środowiska naturalnego. Często nad brzegiem jeziora można spotkać wędkarzy, a latem i zimą amatorów kąpieli.
W Rokitach znajduje się Szkoła Podstawowa im. Gryfa Pomorskiego, zabytkowy Kościół Parafialny p.w. św. Andrzeja Boboli z 1907 r., cmentarz parafialny oraz komunalny (w trakcie budowy wraz z kolumbarium), remiza OSP, Centrum Aktywności Społecznej oraz dwa sklepy spożywcze i jeden sklepik przemysłowy. Przy szkole znajduje się boisko sportowe oraz plac zabaw, które po zajęciach szkolnych pozostaje do dyspozycji mieszkańców.
W centrum wsi, nad jeziorem znajduje się wielofunkcyjny plac wiejski, plac zabaw, siłownia i plaża z rowerkiem wodnym do dyspozycji mieszkańców i gości. Miejscowość Rokity od XIX w. posiada własny herb. Duże znaczenie dla rozwoju turystyki oraz promocji miejscowości ma Gospodarstwo Agroturystyczne „Rokity” propagujące naturalne formy wypoczynku połączone z promocją Kaszub.
Od ponad 10 lat na terenie Rokit prężnie działają Koło Gospodyń Wiejskich „Barwy Rokit” oraz Stowarzyszenie „Rokitnik”, które wspierają rozwój miejscowości oraz całej gminy. KGW „Barwy Rokit” prowadzi działania na rzecz promocji zdrowia oraz rozwoju turystyki i agroturystyki.
Największym projektem zrealizowanym przez Stowarzyszenie „Rokitnik” jest wybudowanie i wyposażenie Centrum Aktywności Społecznej w Rokitach, stworzenie „Zielonej Siłowni” oraz doposażenie placu zabaw dla dzieci. Działania te odbyły się we współpracy z Referatem Programów Unijnych Urzędu Gminy w Czarnej Dąbrówce i były współfinansowane ze środków unijnych.
We wsi Rokity działa prężnie Ochotnicza Straż Pożarna, która dba o bezpieczeństwo, zdrowie, życie i mienie mieszkańców. Wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju spotkaniach, szkoleniach i zawodach.
Współpraca sołectwa z SP w Rokitach przyczynia się do propagowania i pielęgnacji tradycji regionalnych wśród społeczności oraz rozwoju kultury fizycznej dzieci i dorosłych. Działalność rekreacyjno-społeczno-kulturalna Centrum Aktywności Społecznej wpływa na aktywizację i integrację dzieci, młodzieży, seniorów sołectwa Rokity i ościennych miejscowości. Organizowane są tu cykliczne spotkania dla mieszkańców, warsztaty i zajęcia. CAS również chętnie bierze udział w wielu projektach, dzięki którym mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach. Działania można na bieżąco obserwować na profilu Centrum Aktywności Społecznej w Rokitach (Facebook). Rokity podłączone są do sieci światłowodowej (w ramach Programu Polska Cyfrowa).
Wydarzenia cyklicznie sołectwa Rokity to: Pokoleniowy Dzień Kobiet, Sprzątanie Świata, Dzień Dziecka (aktywizujące i zachęcające do współpracy sołectwa sąsiadujące), Letni Festyn Rodzinny, Święto Ziemniaka z rozpoczęciem sezonu morsowego, Andrzejki, Mikołajki.
Z roku na rok poprawia się wizerunek wsi, powstają nowe domy, pięknieją dotychczasowe, ulega modernizacji sieć dróg, chodników, oświetlenia ulicznego. Mieszkańców Rokit cechuje wysoka świadomość ekologiczna. Wielu z nich, korzystając z dofinansowań, zaopatrzyła się w przydomowe oczyszczalnie ścieków, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła.
Prywatne posesje przyciągają wzrok, zadbane i piękne ogródki, aranżacje ogrodowe zachwycają urodą przez cały rok i budzą podziw dla pracy mieszkańców nad estetyką swoich posesji. Również wygląd wsi, roślinność, estetyka terenów rekreacyjnych jest istotną sprawą w integracji i aktywizacji społeczności. Celem społeczności Rokit jest otwarta komunikacja i zaangażowanie w realizację wspólnych celów."